Бурая пятнистость (альтернариоз) / Альтернаріоз

Делимся опытом борьбы с вредителями и болезнями цитрусовых растений

Модератор: Sergiy

Аватара пользователя
ahota05

Орден уникальности За 1000 сообщений За 2000 сообщений За 3000 сообщений
Модератор
Сообщения: 3517
Зарегистрирован: 16 дек 2014, 15:29
Награды: 4
Откуда: Никополь
Зовут: Антон
Благодарил (а): 3940 раз
Поблагодарили: 3375 раз

Бурая пятнистость (альтернариоз) / Альтернаріоз

Сообщение ahota05 » 15 авг 2016, 12:37

По понемногу изучая тему о болезни своих трефолиат, начал изучать как с этим бороться и что же это вообще такое!!!
Если я напишу что то не правильно, прошу софорумчан меня исправить, т.к. я в этой теме не спец!!!!
В итоге, как написал Илья (надеюсь Илья Вы не против что я Вас процитирую... :smu:sche_nie: )
что проблема в грибковое заболевание корней понцируса и встречается у сеянцев понцируса, причина в микоризной колонизации патогенными грибами. Часто возникает при излишней влажности почвы и недостаточном освещении. Проходит сам собой летом в открытом грунте. Помогает добавление к почве микоризных культур и прогревание корневой системы при 38-40С в течении 30-60 минут, обработка фунгицидами. Поражается в основном понцирус. Из грибов основной патоген- Аlternaria tenuis, если это она, помогает обработка такими фунгицидами как Thiram, 8-hydroxquinoline sulfate или Mancozeb.
Толком про Аlternaria tenuis я не нашел ничего (может плохо искал!!!), но вот что нашел статью про бураю пятнистость (альтернариоз)
Alternaria spp. (A. helianthi, A. alternata, A. zinniae и др.) , она на английском но смысл понятен - http://www.crec.ifas.ufl.edu/extension/trade_journals/2006/FEB%202006%20managing%20alternaria.pdf и http://apsjournals.apsnet.org/doi/pdf/10.1094/PDIS-91-4-0393.
Да и ко всему на придачу, эта альтернания вызывает грибок в домах и аллергию у людей!!!! Да и она практически везде в огородах присутствует на ряду с фитофторозом!!!! И везде рекомендуют медьсодержащие обработки для профилактики так же как и от фитофтороза...
Так же сейчас пробую бороться с этой заразой с помощью смеси Планриза и Триходермина.
Как оказалось это довольно опасное заболевание не только для трефолиаты и ее гибридов но и к примеру для той же миниолы... (если я не перепутал с видами у этого рода грибов :smu:sche_nie: )
Докатились...


Аватара пользователя
VitaliyT
Супермодератор
Сообщения: 944
Зарегистрирован: 05 фев 2015, 22:33
Откуда: Тернопіль
Зовут: Віталій
Благодарил (а): 4006 раз
Поблагодарили: 1507 раз

Re: Альтернаріоз (Alternaria Бура плямистість. Чорна гниль)

Сообщение VitaliyT » 10 май 2023, 18:13

Види Alternaria мають різний спосіб життя, починаючи від сапрофітів і закінчуючи ендофітами та патогенами. Види Alternaria є дуже успішною групою грибкових патогенів, які викликають захворювання широкого спектру економічно важливих культур, включаючи яблука, брокколі, цвітну капусту, моркву, цитрусові, груші, рис, полуницю, томати, картоплю та тютюн, а також багато інших, декоративні та бур'янисті види. Завдяки широкому спектру хазяїв і поширенню в усьому світі види Alternaria спричиняють серйозні економічні проблеми. Повідомлялося, що види Alternaria викликають захворювання майже 400 видів рослин; Тільки A. alternata може інфікувати понад 100 видів рослин.
Життєвий цикл Альтерноріозу.jpg
Життєвий цикл Альтерноріозу alternata

Що таке альтернаріоз, гниль цитрусових?

Альтернаріоз бура плямистість і альтернаріозна чорна гниль.
Alternaria citri та гриб мають багато штамів. Бура плямистість - це грибкове захворювання, викликається патотипом гриба Alternaria alternata (Fr.) Keissl.,(існує кілька патотипів)), який, на відміну від сапрофітних штамів Alternaria, має особливість виробляти токсин, який специфічно впливає на групу сортів мандаринів. Хвороба широко поширена в основних регіонах світу, де вирощують цитрусові, як у вологих, так і в напівпосушливих кліматичних зонах. Практично всі країни Середземномор'я, що вирощують цитрусові, уражені бурою плямистістю.
Молоді плоди танжело Minneola, уражені бурою пламистістю.jpg
Молоді плоди танжело Minneola, уражені бурою плямистістю
Сильна дефоліація, викликана інфекціями альтернаріозу alternata.jpg
Сильна дефоліація, викликана інфекціями альтернаріозу alternata
Бурі плями на листі і плода мандарина Murcott, Nova.jpg
ALTEAC_13618.jpg
Alternaria alternata f. sp. citri на Nova мандарині

Цикл захворювання

Збудник розмножується нестатевими спорами (конідіями), які він утворює на пошкоджених місцях плодів, листя, пагонів і опадів. Гриб також може колонізувати залишки бур'янів та інші гниючі органічні субстрати. Конідії поширюються під дією вітру та бризок дощу. Листя чутливі до інфекції лише на ранніх фазах росту, але плоди можуть заразитися в будь-який час протягом усього циклу розвитку. У наших умовах більшість заражень відбувається при температурі вище 12ºC і більше 2 мм опадів. Інтенсивність інфекцій зростає в міру підвищення температури і вологості. Через дію токсину період між зараженням і появою симптомів становить лише 1-2 дні.

У періоди дощової та/або вологої погоди грибок під назвою Alternaria citri може почати рости на пошкоджених або мертвих тканинах цитрусових. Потім спори грибка вивільняються і здатні поширюватися на цвітіння цитрусових і незрілі фрукти. Спори проникають у плід через природні тріщини на початку розвитку плоду та починають спричиняти гниття.

Альтернаріоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. Дощі або раптові зміни відносної вологості також сприяють вивільненню спор. Спори утворюються на старих ушкодженнях , утворених на зів’ялих гілочках і зрілому листі. Деякі спори походять від пошкоджень плодів , але вони не є основним джерелом інокулята. Навіть лист робить свій внесок у щеплення. Незважаючи на те, що спори переносяться повітрям і вітром, бура плямистість альтернаріозу часто поширюється серед гаїв на маточниках, які транспортуються людьми.

спори:
a.) невелике репродуктивне тіло зі стінкою, яке виробляють нетекучі рослини, водорості, гриби та деякі найпростіші; зазвичай мікроскопічне та стійке до висихання та тепла b.) спляче, нерепродуктивне тіло, утворене певними одноклітинними організмами, особливо бактеріями, у відповідь на суворі умови навколишнього середовища

Симптоми
Листя. Початкові ураження листя з’являються на молодій тканині у вигляді невеликих коричневих або чорних плям, які утворюють яскраві жовті ореоли (круги). Поразки (ураження) поширюються на неправильні або круглі некротичні ділянки, які можуть охоплювати великі частини листя, особливо на дуже чутливих сортах, таких як «Minneola». Утворюється грибковий токсин, який може викликати некроз і хлороз уздовж вен, що відходять від уражень . Поразки плоскі і помітні з обох боків на листі. Старіші ураження мають крихку паперову структуру в середині ураження.

ураження:
будь-яка визначена ділянка живої тканини, яка була структурно змінена в результаті хвороби або процесу пошкодження.
некротичний:
клітина, група клітин або тканина, яка зазнала швидкого руйнування та швидкої смерті; зазвичай локалізуються і можуть бути викликані травмою, радіацією, хімікатами, токсичними речовинами або мікробіологічними взаємодіями.
хлороз:
аномальне пожовтіння або побіління зеленої рослинної тканини через недостатнє виробництво хлорофілу.
04Alternaria.jpg
Поразки листя
Alternaria_citri3.jpg
Alternaria_citri12.jpg

Плоди - ураження молодих плодів виникають на незрілих плодах протягом 4 місяців після опадання пелюсток і викликають злегка заглиблені темні плями з жовтими ореолами. На більш зрілих плодах ураження можуть варіюватися від дрібних цяток до великих віспин. Шкірка фрукта реагує на інфекцію, утворюючи бар’єр з пробкової тканини, яка виривається з поверхні. На пізніх стадіях захворювання пробкова тканина може випадати, утворюючи кратери або віспи на поверхні плоду. Раннє опадання плодів є поширеним явищем, особливо якщо зараження відбулося незабаром після опадання пелюсток. Плоди, уражені альтернаріозом, можуть тріскатися по зовнішньому краю, створюючи вигляд рову. Під час процесу упаковки верхівки альтернаріальних утворень можуть бути зрізані, що ускладнює візуальну ідентифікацію.
A-Symptoms-of-Alternaria-brown-spot-on-mature-Minneola-tangelo-leaves-B-Alternaria.jpg
Чотири види викликані alternaria
Alternaria_citri13.jpg
Чорна гниль плодів
Захворювання альтернаріозом на цитрусових, включаючи почорніння та ураження молодих пагонів (ліворуч), симптоми бурої плямистості на листі, пагонах і молодих плодах (праворуч).jpg
Захворювання альтернаріозом


Діапазон хостів
В даний час в країнах бурою плямистістю найбільше страждають сорти мандаринів «Ellendalle», «Fotruna», «Nova», «Murcott», «Dancy і гібриди Dancy)», «Minneola», «Murina». Також rough лимон та Rangpur лайм. Усі спричинені різними патотипами. У Мексиці мексиканський лайм уражений Alternaria limícola, унікальним для Мексики патогеном.

У деяких країнах також було описано пошкодження деяких сортів грейпфрута, але воно, здається, маловажливе і не вимагає спеціальних заходів боротьби. Позакореневе ураження бурою плямистістю характеризується появою некрозу, який розширюється вздовж жилок листя. Інфіковане листя передчасно опадає, і на уражених ділянках зазвичай спостерігається дуже інтенсивна дефоліація. На плодах з'являються підшкірні нарости і некрози різного розміру і форми. Ці ураження впливають лише на кору і не проникають у локули. Інфекції молодих плодів викликають їх передчасне осипання, негативно впливають на продуктивність ділянок. У дорослих плодів ураження значно знижують їх товарні якості.

Гібриди мандаринів Dancy ['Minneola' tangelo ('Honeybell'), 'Orlando' tangelo, 'Sunburst', 'Nova' і 'Lee'] і 'Murcott' ('Honey' tangerine) часто мають плоди, заражені альтернаріозом коричневої плямистості. Грейпфрути та лимони також можуть постраждати.

Легко сплутати з
Ураження плодів коричневою плямистістю альтернаріозом легко сплутати з раком цитрусових. Альтернаріоз надзвичайно поширений на певних сортах мандаринів, тоді як рак цитрусових рідко зустрічається на сортах мандаринів.

Методи контролю

Хімічний контроль
Сполуки міді та піраклостробін є ефективними фунгіцидами проти бурої плямистості. Застосування необхідно проводити до початку періодів зараження, щоб захистити молоде листя та плоди. Щоб бути ефективними, застосування фунгіцидів повинно забезпечити гарне покриття. Поки період інфекції триває, ці обробки необхідно повторювати кожні 15-21 день або після сильних дощів, які можуть змити препарат. Через дію токсину, який збудник виділяє під час інфекції, поява симптомів відбувається дуже швидко, а лікувальне застосування фунгіцидів неефективне.

Біологічний контроль
Не існує перевіреної альтернативи цього типу для контролю бурої плямистості.

Культурні заходи

Буру плямистість дуже важко контролювати. Найбільшим ефективним засобом контролю є застосування фунгіцидів. Культурні заходи є важливими для боротьби. Загалом слід уникати ситуацій, які сприяють наявності вологи на ділянці разом із чутливою рослинною тканиною. Небажано вирощувати чутливі сорти у вологих і погано провітрюваних приміщеннях, а також під сітчастими шторами чи іншими конструкціями, які перешкоджають циркуляції повітря. Дуже важливо орієнтувати ряди за переважаючими вітрами та використовувати широкі посадочні рами для сприяння вентиляції. На вже створених ділянках слід уникати ризику затоплення, і бажано зберігати ґрунт відкритим, без рослинного покриву чи залишків обрізки, щоб зменшити вологість навколишнього середовища. У деяких випадках можна також діяти за допомогою обрізки для поліпшення вентиляції. Важливо проводити адекватне програмування азотних добрив і зрошення, щоб уникнути великої кількості молодих паростків, дуже чутливих до хвороби. У цьому сенсі рекомендується уникати використання дуже енергійних підщеп, таких як цитрус Macrophylla. На практиці дуже важко досягти значного зменшення інокулята на ділянці, оскільки збудник поширюється в різних уражених органах у кроні дерев, опаді та бур’янах.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Рослини, інокульовані спорами Alternaria alternata після 48 годин інкубації, де наявність симптомів спостерігається у сортів Fortune і Matiz і відсутність симптомів у C. macrophylla, Albir, Omet.
Alternaria_alternata_після_48_годин_інкубації.jpg


Вернуться в «Болезни и вредители»

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 4 гостя